Strona główna arrow Aktualności arrow Jesienne doznania
Jesienne doznania
Wpisał: Małgorzata Chęś   
30.09.2019.
„Złota jesień, wiatr melodie niesie, a my znów jesteśmy w lesie.” Jakże prawdziwe  i odzwierciadlające są słowa z wiersza "Przestroga grzybiarza" Pani Joanny Gryz, dla jesiennej wyprawy na łono natury do  ”centrum grzybowej przygody”, a mianowicie do Parku Grzybowego w Piłce.

Image 

Szósty dzień złotej polskiej jesieni okazał się  strzałem w dziesiątkę na zorganizowanie przez czarnkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji  szóstego już „Rodzinnego Grzybobrania”. I choć przypadkiem zbiegły nam się dwie szóstki to nie będziemy doszukiwać się  szczęścia, pecha czy farta, po prostu „my tak mamy”, iż każda wyprawa kończy się  na „szóstkę z plusem”. Nie sztuką jest wstać rano i wsiąść do autobusu, pojechać do lasu,  bo tylko niby  na grzyby.

Sztuką jest wziąć udział w naszej wyprawie i korzystać z pełni darów natury,  zdobywać nową wiedzę, która jest umieszczona na tablicach informacyjnych przy leśnych ścieżkach.  Ale nade wszystko potrafić wspólnie z innymi poprzez zabawę utrwalać tą wiedzę podczas zajęć organizowanych na terenie tzw. ministrantówki, mieszczącej się zaraz przy parku. Dwugodzinne spacery w głębi lasu okazały się prawdziwą ucztą dla oczu. W koszach naszych grzybiarzy dominowały podgrzybki, prawdziwki, tylko wybranym udało się  zebrać kozaki i kurki. Plan na popołudnie to kuchenne rewolucje. W roli głównej – grzyby. Panie dzieliły się przepisami: grzyby w ocet,  smażone, suszone, na pierogi i w uszka…. oj,  od samych opowieści robiliśmy się już głodni. Jesienny powiew wiatru unosił w powietrzu zapach palonego drewna, który oznajmiał, iż pora podejść na „biesiadę”. Zaledwie kilka minut wystarczyło, aby stoły zapełniły się smakołykami. Dzieci z wielkim apetytem częstowały się domowymi wypiekami naszych Pań, szybki łyk picia i kolejna atrakcja, gry ruchowo-koordynacyjne na świeżym powietrzu. Slalomy, wyścigi na szczudłach, animacje z chustą czy podnoszenie ciężarów nie przebiły przeciągania liny, tu rywalizacja wśród małych i dużych była zacięta. Głównym zadaniem tegorocznego wyjazdu były prace artystyczne dla dzieci i dorosłych. Nasze pociechy otrzymały bryłę masy solnej oraz inne przybory, z których to mieli wyczarować leśne małe zwierzątko – jeża. Pomysłów, kreatywności i inspiracji nie brakowało….. w tym samym czasie dorośli na białych kubkach za pomocą akrylowych pisaków musieli umieścić jesienne motywy. Na sam zapał i zaangażowanie, było miło popatrzeć. Efekty końcowe mówią same za siebie. Zwieńczeniem jesiennej przygody było nagrodzenie najmłodszych pamiątkowym dyplomem oraz przekazanie glinianego grzyba, w roli głównej muchomor, który ma być ostrzeżeniem, że  w lesie czeka na nas wiele pokus. To na jakie się skusimy zależy tylko od naszej wiedzy i doświadczenia. Ponadto każda rodzina otrzymała zestaw trzech słoiczków, który z pewnością pełen grzybowych smakołyków trafi  do spiżarni, aby w zimowe popołudnia wrócić wspomnieniem do tych pięknych chwil.

Serdecznie dziękujemy księdzu Danielowi za pomoc w zorganizowaniu dnia pełnego pozytywnych doznań, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólny wyjazd, bogaty w nowe inspirujące doświadczenia.

OSiR

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 OSiR Czarnków
osir@czarnkow.pl

Copyright © Maciej Janyska - Strony internetowe PiÂła, CzarnkĂłw, Trzcianka. Wszystkie prawa zastrzeÂżone.