Strona główna arrow Aktualności arrow Spontaniczne sprzątanie świata
Spontaniczne sprzątanie świata
Wpisał: Małgorzata Chęś   
17.10.2021.

Pierwsza akcja sprzątania świata narodziła się zupełnie spontanicznie. Najpierw pojawił się pomysł dalej telefon do nadleśnictwa i oczekiwanie na wskazanie terenu. Następnie wystarczyło wybrać datę, przygotować informację i poszło…. I choć październik obfituje w weekendowe wyjazdy z Czarnkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji  to jednak „otwartymi drzwiami na  wielkie sprzątanie świata” okazał się 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Dzień w  większości wolny od zajęć szkolnych warto było zamienić na coś dobrego dla siebie i świata.

 

Image 

Nadleśnictwo Sarbia konkretnie leśnictwo Kruszewo liczy sobie blisko 20 tys. hektarów z czego kilkadziesiąt z nich jest zaśmiecane przez ludzi. Z uwagi na to, iż pomysł powstał w Czarnkowie nadleśnictwo wskazało nam fragment lasu na terenie miasta za ul. Janka z Czarnkowa. Na skraju lasu spotkaliśmy się z Panem Tomaszem Szrama z-cą nadleśniczego, który podziękował dyrektorowi OSiR Panu Krzysztofowi Cimoszko za inicjatywę i godną postawę obywatelską. Pokreślił, iż śmieci to problem trudny do rozwiązania.  Lasy przeznaczają ogromne pieniądze na walkę z nimi  jednak to nie jest wystarczające. Cieszył go widok osób starszych i dzieci. Zaznaczył, że akcje takie są ważne i potrzebne i choć nie zlikwidują problemu to wykształcą postawę człowieka. Przesłanie wiodące tego dnia brzmiało: „… wchodząc do lasu na grzyby czy postój w trakcie drogi pamiętajcie, zostawcie to miejsce w takim stanie jakbyście chcieli, aby kolejnym razem wyglądało tak samo jakim je zastaliście…”

Lasek w istocie na obrzeżu miasta jednak otoczony z każdej strony zabudowaniami mieszkalnymi.  Teren codziennie oblegany przez młodzież wracającą ze szkoły, mieszkańców pobliskich domów i blokowisk. Idealne miejsce na spacery, spotkania, przejażdżki czy uprawianie aktywnego sportu. Urokliwa zielona „puszcza” kryje w sobie nie tylko ścieżki, polanki,  zagajniki, domy zwierząt, błogą ciszę ona nade wszystko kryje ŚMIECI. Normą są butelki szklane, plastykowe, opakowania po papierosach czy posiłku, puszki. Nikt nie spodziewał się starej kanapy, turystycznej lodówki, telewizora czy mega starych, zardzewiałych przykrytych runem leśnym metalowych opakowań po lakierach, farbach itp. Sterty wysypanych ziemniaków, jabłek pewnie stają się codziennością niby pokarmem dla zwierząt, ale czy aby na pewno? Przykre, tym bardziej, że dzisiejsze czasy skłaniają nas do segregacji odpadów, a każde domostwo posiada kosze które systematycznie odbierane trafiają na wysypisko. Warto zastanowić się czy aby na pewno wyrzucamy tylko śmieci czy pieniądze?

Najmłodsi uczestnicy naszej akcji już humorystycznie snuli opowieści do każdego odpadu, a moment znalezienia bazy noclegowej bezdomnych okazał się hitem dziecięcej wyobraźni. Każdy metr lasu zamieniali na pokój gościnny, sypialnię czy kuchnię . Dla starszych  szok i niedowierzanie. Las który jest domem dla zwierząt stał się również schronieniem dla ludzi.  

Wiele osób poparło naszą inicjatywę i wspólnie z nami czynili dobro. Podsumowanie akcji obyło się na Przystani Marina gdzie wspólnie przy grillowanej kiełbasie i słodkim poczęstunku wszyscy wspólnie wymienialiśmy się wrażeniami.  

Zadbajmy razem o środowisko, w którym żyjemy!

Małgorzata Chęś

OSiR Czarnków

 

Image

 

Image 

 

Image 

 

więcej galerii "f"

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 OSiR Czarnków
osir@czarnkow.pl

Copyright © Maciej Janyska - Strony internetowe PiÂła, CzarnkĂłw, Trzcianka. Wszystkie prawa zastrzeÂżone.