Strona główna arrow Aktualności arrow Jubileuszowy bieg niepodległości
Jubileuszowy bieg niepodległości
Wpisał: Małgorzata Chęś   
11.11.2018.

 Polacy jako naród są silnie związani z tradycjami oraz wartościami przekazywanymi z dziada i pradziada. Słowa, czyny, gesty przekazane raz wryły się głęboko w serca i pamięć każdego obywatela. To one puściły korzenie, które stały się fundamentem budowania ważnych relacji rodzinnych a także państwowych. Bóg, honor, ojczyzna nie są nikomu obce. Przywołują pamięć poległych, którzy walką, wysiłkiem i cierpieniem odzyskali wolny kraj. Dziś  my,  ku ich pamięci świętujemy jakże piękny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości.

Z okazji tej pięknej, okrągłej rocznicy na terenie całego kraju odbywają się różne uroczystości upamiętniające te chwile: marsze, koncerty, msze św., imprezy, pikniki. Na terenie naszej małej ojczyzny jaką jest miasto Czarnków, odbył się również jubileuszowy „XX Bieg Niepodległości” organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. W czwartek 8 listopada w Parku Staszica spotkało się ponad 1000 osób (dzieci, młodzież, dorośli, opiekunowie), aby symbolicznie w biegu uczcić pamięć poległych. Podczas ceremonii otwarcia dyrektor OSiR, Krzysztof Cimoszko uroczyście podziękował ustępującemu burmistrzowi Franciszkowi Strugale za poświęcenie połowy swojego życia służbie na rzecz lokalnej ojczyzny, na rzecz miasta Czarnków. Stwierdził jednocześnie, że swą wyważoną pracą zjednał sobie  ogromny szacunek mieszkańców miasta, czego dowodem były wybory na kolejne kadencje. Kończąc wręczył burmistrzowi symboliczny bukiet biało-czerwonych goździków.

Po odśpiewaniu Hymnu wszyscy przy dźwiękach Marsza I Brygady kierując się za umundurowanymi ułanami 3 Pułku Ułanów Wlkp. im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich i konnej kawalerii, strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Czarnków oraz harcerzami z SP Czarnków przeszli w uroczystej kolumnie przemierzając całą trasę biegu, gdzie w tle unosiła się  biel i czerwień z flag wiwatujących w dłoniach wszystkich pokoleń uczestników biegu oraz symboliczne kotyliony przypięte przy sercu. Bezpośrednio po niej rozpoczęły się biegi dla 16 różnych grup sprawnościowych i wiekowych. Na linii startu gościliśmy szkoły, grupy zorganizowane i osoby indywidualne z różnych zakątków naszej ojczyzny.  Pierwszy bieg należał do osób niepełnosprawnych, później kolejno jeden po drugim, aż do momentu łączenia  starszych kategorii pozostali. Jubileuszowy bieg bogaty był nie tylko w atrakcje niepodległościowe, zadbaliśmy również o ciepłe posiłki regeneracyjne, napoje a także słodki poczęstunek, które spokojnie można było spożyć w kąciku biesiadnym. Udział Kawalerii Powstańczej pozwolił na chwilę dodatkowego relaksu wśród uczestników, bowiem kto odważny dosiadał konia, inni obserwowali prezentację kawaleryjskich umiejętności.

W czasie trwania imprezy uczestnicy biegu mogli również przyłączyć się do pięknej Akcji „100 dobrych uczynków - 100 szalików na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości” organizowanej przez  Panie z Rady Rodziców  oraz uczniów z gębickiej „Kornelówki”. Kolorowe, ciepłe szaliki rozwieszane były na drzewach w parku  z karteczkami „Ja wcale się nie zgubiłem. Proszę zabierz mnie ze sobą jeśli Ci zimno. Nie marznij więcej!”. W oczekiwaniu na wyniki biegu szaliki szybko znalazły swoich nowych właścicieli.

Dekoracji zwycięzców dokonali przedstawiciele władz samorządowych z terenu miasta oraz dyrektor OSiR, który tego dnia wystąpił również jako członek Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski. Zwycięzcy prócz okolicznościowych medali oraz dyplomów otrzymali vouchery oraz nagrody pieniężne. Spośród wszystkich dzieci ze szkół wylosowane zostały nagrody dodatkowe: rower, walizki, deskorolka i latarka. Losowanie wywołało bardzo dużo emocji wśród dzieci, bowiem każdy liczył na „łuk szczęścia”. Z wielką uwagą spoglądali w kierunku Marysi i Bartka losujących długie i wąskie paski z danymi uczniów, później przenikliwie podnosili wzrok ku górze, by usłyszeć swój numer startowy oraz imię. Chwil dreszczyku było sporo, bowiem kilku szczęśliwców już z nami nie było,  tym samym dali szansę innym. Loterię „rozbili” uczniowie z Jędrzejewa. Amelia z wielką radością  wbiegła na scenę,  odbierając rower nie kryjąc wzruszenia, a chłopacy Mateusz i Maksymilian z dumą odebrali duże czerwone walizki. Pozostałe dwie nagrody trafiły do uczniów z Czarnkowa, Anna odebrała latarkę , a Kinga deskorolkę.  

Ogromne słowa podziękowania kierujemy w stronę wszystkich opiekunów, rodziców, wychowawców, a nade wszystko dzieci i młodzieży, która tak licznie wzięła udział nie tylko w biegach, ale też symbolicznym Marszu Niepodległości. Był on wyrazem naszej PAMIĘCI o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Wszystkim partnerom, przyjaciołom, pracownikom oraz indywidualnym osobom, dziękujemy za życzliwość i coroczną pomoc w przygotowaniu tego wspaniałego jubileuszu. Dzięki waszej pomocy stał się on pięknym i bogatym wydarzeniem upamiętniającym pamięć tych, którym zawdzięczamy wolne państwo.

 

 Image

 

Image

 

Image 

 

foto relacja - Bieg Niepodległości 8 listopada 2018

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 OSiR Czarnków
osir@czarnkow.pl

Copyright © Maciej Janyska - Strony internetowe PiÂła, CzarnkĂłw, Trzcianka. Wszystkie prawa zastrzeÂżone.